Zveme vás na Vánoční jarmark

Jarmarky byly v historii akcemi, které se pořádaly na základě privilegií (výsad) udělených panovníky. Většinou se jednalo o jednorázové akce v trvání až jednoho týdne, například kolem Velikonoc. Trhů se zúčastnili místní i z větší dálky přijíždějící obchodníci nabízející běžně nedostupné zboží.

 


Takové i další zajímavé informace o výročních trzích jsou uvedeny na webu Mikroregionu Strážnicko a určitě stojí za to si je přečíst. Jestli si je přečetl kastelán zámku v Linhartovech jisté není. Jisté ale je, že postupuje téměř shodně se svými předchůdci z daleké historie.

Co dělá právě kastelán? Chystá nejen jarmark…

A to dokonce velmi úspěšně dvakrát ročně. Velikonoční jarmark pro rok 2017 již patří minulosti, tak co čeká 2. prosince na návštěvníky letošního Vánočního jarmarku? Stejné zboží jako v minulosti.

 

 

Žádné tretky a cetky. Jak Jaroslav Hrubý říká: „Hledám vždy prodejce ručně vyrobeného zboží, pokud možno z přírodních materiálů, domácích potravinářských výrobků a nápojů, uměleckých předmětů.“ Návštěvníci Vánočního jarmarku se ale mohou těšit i na řadu nových prodejců a s tím také nových druhů výrobků, z nichž řada zaujme i ty nejmenší návštěvníky.

 

Jaké to bylo na Vánoční jarmarku 2016? (video v trvání 8:22)…

Na pultech se objeví dřevěné, mezi nimi pro některé děti počítačové éry neznámé hračky, dále loutky i roztomilé panenky z textilu, formičky na pečení vánočních dobrot, originální ozdoby na vánoční stromky. Nebudou chybět ani polštářky naplněné voňavými léčivými bylinami a stejně voňavá mýdla. Jaký by to byl jarmark bez perníkových chaloupek a ze stejného materiálu vyrobených krásně nazdobených zvonečků. Ke koupi budou svíčky, výtvarná dílka z keramické hlíny, skla, drátů, určitě ani Ježíškovská pošta. Naživo bude své umění, stejně jako loni, předvádět lidový řezbář. I jeho výrobky budou k prodeji, stejně jako náhrdelníky a přívěsky dalších prodejců.

A už dnes se můžete těšit na koncert…

A kdo ví, co ještě. Lepší bude, když se podíváte na připojené video z loňského jarmarku. Z jeho obsahu je jasné, že bude také co jíst a čím tekutým se zahřát. Co si odnést na jídlo domů. Jestli klobásy, tlačenku, maso nebo sýry, domácí chleba, pečené kaštany a další dobroty. Jestli bude 2. prosince sníh, to dnes nikdo neví. Ale jarmark bude určitě. Kastelán a jeho spolupracovníci se už nyní těší na vaši návštěvu a uvidíme, zda přijde alespoň tolik návštěvníků, jak tomu bylo v minulém roce. Kastelán věří, že ano a není důvod mu na základě zkušeností nevěřit…

Video a text Karel Knapp

Napište nám názor